Technikum żywienia i usług gastronomicznych

1. Technik żywienia i usług gastronomicznych kształtuje umiejętności związane z planowaniem i organizacją żywienia w zakładach żywienia zbiorowego i żywienia rodziny. Uczniowie uczą się urządzać zakłady gastronomiczne, gospodarstwo domowe, umiejętnie sporządzać potrawy zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, estetycznego ich podania i prawidłowej obsługi konsumenta. Zdobywają umiejętności aktywnego zachowania się na rynku, prowadzenia własnej działalności gospodarczej, sporządzania biznes planu itp.

2. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia
a) Kwalifikacja 1:
TG.07 Sporządzanie potraw i napojów
b) Kwalifikacja 2:
TG.16 Organizacja żywienia i usług gastronomicznych

3. Sylwetka absolwenta
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
a) oceniania jakości żywności oraz jej przechowywania;
b) sporządzania i ekspedycji potraw i napojów;
c) planowania i oceny żywienia;
d) organizowania produkcji gastronomicznej;
e) planowania i realizacji usług gastronomicznych.

4. Zatrudnienie.
Absolwent technikum żywienia i usług gastronomicznych może znaleźć zatrudnienie we wszystkich typach zakładów gastronomicznych: restauracjach, barach, kawiarniach, stołówkach, domach opieki, itp. oraz prowadzić własną działalność gospodarczą. Kształci absolwenta, który potrafi stosować nowoczesne metody zarządzania i finansowania działalności gospodarczej: fachowo i kompleksowo obsługiwać zleceniodawcę, organizować bale, wesela; organizować żywienie zbiorowe: bufety, stołówki, bary, kafeterie; projektować i aranżować wnętrza sal konsumpcyjnych.

5. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia
Zajęcia praktyczne odbywają się w pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt zarówno do sporządzania potraw i napojów jak i organizacji żywienia i usług gastromicznych.

November 2018

Ogólnie 193773