Technik Obsługi Turystycznej

1. Technik obsługi turystycznej to nowoczesny zawód, dający możliwość samorealizacji, pozwalający łączyć pasję i przygodę z pasją. Absolwenci tego zawodu są bardzo poszukiwani przez pracodawców, którzy cenią pracownika dobrze wykształconego i potrafiącego dostosować się do zmian w branży turystycznej.
2. Informacje dodatkowe:
a. Uczniowie mają możliwość odbycia praktyk w ramach realizacji partnerskiego porozumienia zawartego między szkołą a Polską Żegluga Bałtycką SA Polferries w Kołobrzegu, w działach hotelowych hotelowowych promów pasażerskich Baltivia, Cracovia, Mazovia, Wawel krusujacych z portów w Gdańsku i Świnoujściu do Szwecji. Uczniowie przed rozpoczęciem praktyk uczestniczą w szkoleniu morskim w ośrodku szkoleniowym "Libra" w Kołobrzegu. Osiągnięcie pełnoletności, ukończenie kursu i odbycie praktyk uprawnia do podjęcia dobrze płatnej pracy na promach.
b. Uczniowie mają możliwość promowania własnego regionu poprzez udział w konkursach:
- „Projekt z klasą” poprzez przygotowanie „Miejskiego szlaku turystycznego im. Leliwitów Tarnowskich”
- „Tarnobrzeg w obiektywie turysty”,
- „Pojezierze Tarnobrzeskie oraz Tarnobrzeska Dolina Wisły”
- „Najlepszy przewodnik turystyczny”
c. Uczniowie mają możliwość uczestnictwa w prelekcjach i spotkaniach z podróżnikami, alpinistami i uczestnikami niebezpiecznych wędrówek
d. Uczniowie mają możliwość pogłębiania umiejętności ekologicznego funkcjonowania we współczesnym świecie, podnoszenia świadomości ekologicznej mieszkańców poprzez udział w konkursach i akcjach ekologicznych: ogólnopolski konkurs „Aktywni dla klimatu”-utworzenie ekozespołu - „Ekoklimatynki Tarnobrzeskiej Jedynki”, napisanie ekobajki dla najmłodszych „O królewnie Elektrodzie”, zbiórka elektroodpadów, a także udział w Międzynarodowej Kampanii Ekologicznej pod hasłem „Zamień swój stary telefon komórkowy na nowy aparat fotograficzny”
e. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w tematycznych wycieczkach krajowych i zagranicznych co podnosi kompetencje i umiejętności uczniów w zakresie turystyki

3. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
a. T13 Planowanie i realizacja imprez i usług turystycznych.
b. T14 Prowadzenie informacji turystycznej oraz sprzedaż usług turystycznych.
4. Sylwetka absolwenta
Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik obsługi turystycznej będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
• organizowania działalności turystycznej
• organizowania imprez i usług turystycznych
• obsługiwanie klientów korzystających z usług turystycznych
• rozliczanie imprez i usług turystycznych

5. Technik obsługi turystycznej znajdzie zatrudnienie w:
a. biurach podróży krajowych i zagranicznych
b. punktach informacji turystycznej
c. hotelach
d. pensjonatach
e. jako pilot wycieczek (po uzyskaniu uprawnień)
f. prywatnej działalności gospodarczej zajmującej się świadczeniem usług turystycznych
g. organach administracji samorządowej

h. jako organizator kongresów i konferencji
i. fundacjach i stowarzyszeniach
j. działach socjalnych zakładów pracy
k. domach wczasowych

6. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia:

Do głównych przedmiotów zawodowych nauczanych w technikum obsługi turystycznej należą:
- podstawy turystyki
- organizacja imprez i usług turystycznych
- obsługa turystyczna
- marketing usług turystycznych
- pracownia turystyczna
- informacja turystyczna
- obsługa informatyczna w turystyce
- język obcy zawodowych
- geografia turystyczna

Egzamin potwierdzający kwalifikację T13 odbywa się pod koniec klasy drugiej, natomiast egzamin potwierdzający kwalifikację T14 po I półroczu klasy czwartej.

Uczniowie technikum obsługi turystycznej odbywają praktyki w biurach podróży, agencjach turystycznych, ośrodkach informacji turystycznej, itp.
Uczniowie uczestniczą w praktykach zagranicznych w Rimini i Maladze.

Praktyki Malaga

Ponieważ podstawowym celem kształcenia w zawodzie technik obsługi turystycznej jest przygotowanie absolwenta do organizacji, koordynacji i nadzoru obsługi turystycznej nasza szkoła dba o to, aby ta nauka odbywała się według zaplanowanych metod kształcących poszczególne umiejętności.

Aby ćwiczyć i doskonalić :
• metody przewodnictwa turystycznego uczniowie wcielają się w rolę przewodników turystycznych, oprowadzając swoją klasę po Sandomierzu
i Krakowie
• umiejętności pracy z mapą odbywają zajęcia terenowe po Tarnobrzegu
i okolicach, a przede wszystkim na wycieczkach w góry
• umiejętności posługiwania się mapą polityczną świata uczestniczą
w corocznym konkursie „Moja mapa polityczna”

Kursy Morskie

November 2018