ZSZ Kucharz

1. W szkole branżowej I stopnia w zawodzie kucharz
uczniowie poznają budowę i skład chemiczny podstawowych surowców spożywczych, zasady obróbki wstępnej i cieplnej surowców. Poznają i wykonują szeroki asortyment potraw i napojów w oparciu o normy i receptury gastronomiczne. Nabywają też umiejętności związane z obsługą narzędzi i maszyn, które stanowią wyposażenie nowoczesnych zakładów gastronomicznych. Ponadto absolwenci tego kierunku zdobywają wiedzę z zakresu: zasad żywienia, wyposażenia technicznego, technologii gastronomicznej a także przedsiębiorczości, dzięki czemu mogą uruchomić i prowadzić własną działalność gospodarczą.

2. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
Kwalifikacja TG.07 Sporządzanie potraw i napojów

3. Sylwetka absolwenta
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie kucharz jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

a) sporządzania potraw i napojów;
b) wykonywania czynności związanych z ekspedycją potraw i napojów.
c) przechowywania żywności

4. Zatrudnienie.

Kształcenie w zawodzie kucharz na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej ma na celu przygotowanie absolwentów do pracy w zakładach gastronomicznych, stołówkach, zakładach przemysłowej produkcji potraw, placówkach świadczących usługi żywieniowe.

5. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia
Zajęcia praktyczne odbywają się w pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt zarówno do sporządzania i ekspedycji potraw i napojów .

November 2018

Ogólnie 193781