Dzień otwarty

Jak co roku w kwietniu tak i dziś tarnobrzeska „Prymasówka” otworzyła drzwi dla gimnazjalistów, aby pomóc im w wyborze odpowiedniej szkoły i kierunku kształcenia zgodnego z ich zainteresowaniami. W swojej ofercie edukacyjnej na rok szkolny 2018/19 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Tarnobrzegu oprócz kierunków cieszących się stałą popularnością wśród młodzieży takich jak: technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik obsługi turystycznej, technik organizacji reklamy przygotował też nowości: technik obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych (tzw. stewardessa), technik handlowiec ze specjalnością handel zagraniczny z j. chińskim oraz technik telekomunikacji.

Uczniowie każdego kierunku kształcenia pod opieką nauczycieli zawodu przygotowali dla gimnazjalistów wiele atrakcji. Młodzież zainteresowana nauką w technikum informatycznym mogła obejrzeć pracownie zawodowe i sprzęt komputerowy, pokaz montażu oraz demontażu urządzeń i narzędzi diagnostycznych, a także grafikę 3D. Ponadto, prezentowano programy (aplikacje internetowe i komputerowe), fraktale i kolory. Pokazywano urządzenia potrzebne do budowy sieci komputerowych, demonstrowano działanie ploterów: tnącego i laserowego. Gimnazjaliści mogli skorzystać z możliwości grawerowania.
Technikum organizacji reklamy, technikum handlowe ze specjalnością handel zagraniczny z j. chińskim oraz sprzedawcy prezentowali program swoich kierunków kształcenia oraz urządzenia do obsługi klienta oraz handlu detalicznego i hurtowego.
Gimnazjaliści lubiący podróże mogli odkryć „tajemnice Azji” podczas lekcji otwartej w technikum obsługi turystycznej. Prezentowano główne odmiany ryżu, przyprawy azjatyckie i wynalazki chińskie. Odbył się konkurs krajoznawczy i sprawnościowy (wyciąganie tic tac’a pałeczkami od sushi) oraz degustacja zielonej herbaty. Uczniowie opowiadali o kursie morskim w Kołobrzegu i praktykach na promach pasażerskich do Szwecji, o odbytych praktykach zagranicznych w Maladze i Rimini oraz o wycieczkach do Warszawy, Lwowa i w Tatry.
Zainteresowani sztuką fryzjerską mogli podejrzeć lekcję otwartą prowadzoną w technikum usług fryzjerskich. Gimnazjaliści mogli zobaczyć nowocześnie wyposażoną pracownię, poddać się analizie skóry głowy i włosów oraz skorzystać z usług strzyżenia, modelowania, prostowania i lokowania.
Sale lekcyjne przedmiotów ogólnokształcących również były otwarte. W pracowni matematycznej odbywały się lekcje o tematach: „Przedziały liczbowe”, „Oś symetrii”, „Sofizmaty”, „Jak policzyć inaczej”. W pracowni historycznej gimnazjaliści poznali historię „Prymasówki” – najstarszej szkoły w mieście połączoną z quizem „Czy znasz Tarnobrzeg?” W pracowni językowej można było zobaczyć prezentację o stolicach miast europejskich i dowiedzieć się o praktykach zagranicznych i projektach unijnych prowadzonych w szkole. Ponadto, uczennice technikum obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych opowiadały o swoim kierunku kształcenia. W pracowni j. polskiego koło teatralne przygotowało spektakl „Żyj życiem o jakim marzysz” połączony z zabawami poetyckimi i muzycznymi. Celem spektaklu było uświadomienie młodzieży, że życie może być piękne i kolorowe oraz pochwalenie się talentem muzycznym i poetyckim uczniów „Prymasówki”. Na hali sportowej odbył się Turniej piłki siatkowej szkół gimnazjalnych, którego zwycięzcą została drużyna z Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu. W przerwie odbył się występ szkolnych „Cheerleader’ek”.
24 kwietnia 2018 roku zapisał się w historii szkoły szczególnie ze względu na wizytę ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Ks. biskup powitany został przez dyrekcję przy śpiewie młodzieży ukraińskiej. Podczas wizyty w „Prymasówce” ks. biskup obserwował lekcję katechezy oraz spotkał się z nauczycielami. Spotkanie z Pasterzem Diecezji Sandomierskiej było częścią zaplanowanej wizytacji Parafii pw. Św. Barbary, a „Prymasówka” reprezentowała wszystkie szkoły znajdujące się na jej terenie.

May 2018

Tygodniowo 1923