LOT-em w Zawodową Przyszłość

28 lutego 2019r. uczniowie klasy pierwszej i drugiej kierunku technik obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych, pod opieką dyrektora szkoły dr Marcina Pilarskiego oraz wychowawców Barbary Mysiak, Beaty Furtak i Marii Kukhty, udali się na szkolenie do siedziby Polskich Linii Lotniczych LOT w Warszawie.

Szkolenie odbyło się w ramach podjętej współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu a Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, dotyczącej przeprowadzanego w „Prymasówce” eksperymentu pedagogicznego. Podczas zajęć teoretycznych, prowadzonych przez Hanan Zumrawi – szefową pokładu, uczniowie usłyszeli wiele ciekawych historii z życia stewardessy oraz zdobywali wiedzę m.in. na temat dyscypliny mundurowej, zasad bezpieczeństwa na pokładzie samolotu oraz różnorodnych nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą mieć miejsce podczas lotu. W części praktycznej odbywającej się w przeznaczonej do ćwiczeń makiecie, pod profesjonalnym okiem Łukasza Zalewskiego – specjalisty procedur pokładowych oraz trenera serwisu, przyszłe stewardessy i stewardzi poznawali standardy serwisu pokładowego oraz ćwiczyli obsługę pasażerów w klasie biznes na locie do Paryża. Niecodziennym wydarzeniem, w którym uczniowie ZSP1 mieli możliwość uczestniczyć było spotkanie z Miss Polski – Olgą Buławą, stewardessą PLL LOT, która opowiedziała o kluczowych aspektach życia stewardessy oraz odpowiadała na zadawane pytania. Ostatnim elementem szkolenia był wirtualny spacer po samolocie typu Boeing 787 Dreamliner oraz prezentacja biznes klasy podczas serwisu w locie do Nowego Jorku i Tokio. Uczestnicy szkolenia wrócili do Tarnobrzega zmęczeni, ale przeżyli pełen wrażeń dzień, podczas którego zetknęli się nie tylko z barwnym i ciekawym światem personelu pokładowego, ale także odbyli wirtualną wycieczkę po najnowocześniejszym samolocie świata. Wiedza nabyta podczas ciekawych prezentacji oraz doświadczenie uzyskane dzięki ćwiczeniom praktycznym na pewno zaprocentują w zawodowej przyszłości uczniów klasy stewardess.

Beata Furtak

December 2019