„EUROPEJSKIE PRAKTYKI ZAWODOWE DROGĄ DO SUKCESU”

Akronim projektu: EuroSukces

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu przystąpił do konkursu wniosków 2014 programu Erasmus + Kształcenie i szkolenia zawodowe Akcja 1 Mobilność EdukacyjnaMobilność uczniów. Wniosek został pozytywnie zatwierdzony przez Fundację RozwojuSystemu Edukacji - Narodową Agencję Programu Erasmus+. Szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na realizację projektu pn. „Europejskie praktyki zawodowe drogą do sukcesu”.

Projekt kierowany jest do uczniów ZSP 1 w Tarnobrzegu kształcących się w zawodach sektora usługowego: gastronomia, fryzjerstwo, informatyka, handel i turystyka. Realizacja projektu będzie odpowiadać potrzebom lokalnego i krajowego rynku pracy.

Data rozpoczęcia projektu: 01-08-2014

Data zakończenia projektu: 31-07-2016

Łączny czas trwania projektu: 24 miesiące

CELE PROJEKTU

• Zapewnienie przejrzystości w certyfikacji osiągniętych kompetencji tak, aby umiejętności i kwalifikacje z łatwością mogły być uznane przez pracodawców w kraju i za granicą.
  • Umiędzynarodowienie na poziomie kształcenia zawodowego poprzez współpracę szkoły w Polsce z zakładami pracy we Włoszech.
  • Podniesienie kompetencji zawodowych, językowych i międzykulturowych uczestników.
  • Poprawa jakości kształcenia zawodowego oraz zapewnienie uczestnikom praktyk, które będą bardziej przystosowane do nowych potrzeb rynku.
  • Wspieranie uczestników w podwyższeniu ich kompetencji zawodowych, językowych.Ułatwienie osobistego rozwoju, zdolności adaptacyjnych, włączenie społeczne  i zwiększenie szans na zatrudnienie uczestników projektu.
  • Podnoszenie atrakcyjności szkolenia zawodowego.
  • Zwiększenie mobilności przyszłych pracowników.
  • Promowanie nauki kilku języków obcych zwracając uwagę na wielojęzyczność i różnorodność kulturową Europy
  • Zaznajomienie uczestników z faktami, zasadami, procesami i pojęciami związanymi z dziedziną, w której się kształcą.

UCZESTNICY PROJEKTU

W projekcie będzie uczestniczyło 68 uczniów z klas 2 i 3  technikum (20 uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych,  12 uczniów technikum usług fryzjerskich, 12 uczniów technikum informatycznego, 12 uczniów technikum obsługi turystycznej, 12 uczniów technikum handlowego i ekonomicznego).Według programu nauczania w klasach technikalnych praktyka zawodowa trwa 4 tygodnie. Według założeń projektu uczniowie będą realizowali 2 tygodnie praktyki we Włoszech, a pozostałe  2 tygodnie praktyki w kraju. W ten sposób zdobędą przekrój pracy w zakładach oróżnych standardach (polskich i włoskich). Okres praktyki we Włoszech będzie zaliczony jako obowiązkowa praktyka zawodowa, według obowiązującego szkolnego programu nauczania.

Do udziału w projekcie zostaną zakwalifikowani uczniowie, którzy w wyniku rekrutacji uzyskają najwyższą ilość punktów. Podczas rekrutacji będzie punktowana: ocena z zachowania, średnia ocen z przedmiotów zawodowych, średnia ocen z języka angielskiego i predyspozycje do wykonywania zawodu. Regulamin rekrutacji dostępny na stronie internetowej szkoły: www.zsp1.tarnobrzeg.pl .

PRZYGOTOWANIE UCZESTNIKÓW

Uczniowie przed wyjazdem wezmą udział w kursie języka włoskiego, kursie języka angielskiego branżowego oraz warsztatach pedagogiczno - kulturowych. Działania przygotowawcze mają na celu odpowiednie przygotowanie uczestników do wyjazdu i odbycia praktyk zawodowych w zagranicznych zakładach pracy poprzez podniesienie kompetencji językowych i interkulturowych.

Zajęcia będą prowadzone w salach lekcyjnych.

PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

grupa 1

Termin wyjazdu: 11 – 25 kwietnia 2015  (2014/2015)

Ilość: 24 beneficjentów

w tym: 12 uczniów z klasy 3 technikum handlowego i ekonomicznego

12 uczniów z klasy 2: technikum obsługi turystycznej

grupa 2

Termin wyjazdu: 3 – 17 października 2015 (2015/2016)

Ilość:  20 beneficjentów

20 uczniów klasy 3 technikum żywienia i usług gastronomicznych

grupa 3

Termin wyjazdu: 16 – 30 kwiecień 2016 (2015/2016)

Ilość: 24 beneficjentów

w tym: 12 uczniów klasy 3 technikum informatycznego

12 uczniów klasy 3 technikum usług fryzjerskich

Opiekę nad uczestnikami podczas podróży i pobytu będą sprawowali opiekunowie/nauczyciele.

Uczestnicy  projektu otrzymają:

• Zaświadczenie potwierdzające ukończenie kursu języka angielskiego zawodowego
  • Certyfikat udziału w projekcie "Europejskie praktyki zawodowe drogą do sukcesu"
  • Europass - Mobilność
  • Zaświadczenie potwierdzające odbycie 2-tygodniowych praktyk zawodowych we włoskich zakładach pracy
  • Zaświadczenie potwierdzające ukończenie kursu języka włoskiego

July 2022