W latach 2013 -2015 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 uczestniczy w projekcie INTERNETless. Do grupy projektowej należą następujące kraje: Polska, Turcja (Niksar) – główny koordynator, Islandia (Laugum), Hiszpania (Wyspy Kanaryjskie – Vega de San Mateo), Bułgaria (Haskovo), Włochy (Wenecja), Portugalia (Viana do Castelo) oraz Litwa (Siauliai). Celem naszej współpracy jest zaprezentowanie i pomoc w organizacji aktywnych form spędzania wolnego czasu, jako alternatywy do biernego spędzania godzin przed komputerem. Nazwa naszego projektu Internetless w języku polskim oznacza „mniej Internetu na co dzień”. Oczywiście Internet jest niezbędnym narzędziem w dzisiejszym świecie, które pomaga nam pracować, uczyć się lub relaksować, jednakże czy zbyt często nie nadużywamy tego jakże cennego źródła wiedzy i szybkich informacji. Chcemy zwrócić uwagę na aspekty zdrowotne, społeczne, styl życia, styl pracy i uwzględniając powyższe zagadnienia przeprowadzić badania ankietowe wśród uczniów, aby jak najlepiej dopasować nasze działania przewidziane do realizacji we wniosku, który został zatwierdzony przez Agencje Narodową w Warszawie. Chcielibyśmy zorganizować szereg działań, np.: konkursy na logo szkoły lub fotograficzny, prezentacje strojów ludowych lub historycznych w danym kraju, stworzyć kalendarze na podstawie prac naszej młodzieży na lata 2014 i 2015. Ponadto, planujemy rozmaite zajęcia w plenerze, np.: zajęcia survivalowe, na orientacje w terenie, ogniska, spotkanie ze znaną osobą w środowisku lokalnym oraz oczywiście mobilności do krajów partnerskich oraz wiele innych zajęć. Poprzez współpracę z rodzicami i zajęcia w szkole prowadzone w ramach kółka zainteresowań z języka angielskiego chcemy rozwijać zainteresowania młodzieży, promować zdrowy styl życia na który składa się nauka, odpoczynek i zdrowe spędzanie wolnego czasu. Podczas realizacji zadań chcielibyśmy aby jak największa liczba nauczycieli zaangażowała się i aktywnie uczestniczyła wspierając swoją wiedzą, doświadczeniem i pracą zespół koordynujący w naszej szkole. W skład wyżej wspomnianego zespołu wchodzą głównie nauczyciele języków obcych, którzy odpowiedzialni są za utrzymywanie kontaktów z koordynatorami z różnych krajów. Chcielibyśmy, aby jak największa liczba uczniów uczestniczyła w spotkaniach w szkole poświęconym projektowi Internetless, a także informacje o naszych przedsięwzięciach docierały do jak największej liczby osób. Na bieżąco będziemy informować osoby zainteresowane o przeprowadzanych czynnościach i umieszczać aktualności na stronie szkoły w zakładce projektu.
Koordynator: Piotr Gospodarczyk
Zespół Projektowy: Jolanta Smyrak – Adamczyk, Anita Wójcikowska – Trela, Beata Furtak, Dominika Ślęzak, Oksana Siletska.

August 2019

Miesięcznie 2030