W latach 2013 – 2015 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu uczestniczy w projekcie Comenius Internetless z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, który realizowany jest wraz ze szkołami z takich krajów jak: Islandia, Bułgaria, Włochy, Hiszpania (Wyspy Kanaryjskie), Portugalia, Turcja i Litwa. W dniach od 31.03.2014 do 4.04.2014 czteroosobowa delegacja składająca się z Pani Małgorzaty Stefaniak, Pana Piotra Gospodarczyka oraz dwóch uczennic z klasy 4 THT – Agaty Kaczmarek oraz Patrycji Ląd odwiedziła miejscowość Szawle na Litwie.
Projekt Internetless ma na celu zapewnienie pomocy młodym ludziom w zorganizowaniu alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego. Z ankiety, którą przeprowadzili wśród swoich uczniów koordynatorzy i nauczyciele szkół partnerskich dowiadujemy się, iż komputer oraz mobilne urządzenia służące do komunikacji typu: laptopy, tablety oraz smartfony, są bardzo powszechne oraz w niektórych przypadkach są głównymi środkami nawiązywania relacji międzyludzkich. Od września w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 zostały zorganizowane różne działania, które miały na celu rozwinąć zainteresowania i pasje uczniów. Zrealizowaliśmy konkurs fotograficzny, konkurs na logo projektu, pokaz fryzur, mody z lat 20, 30, 60 i 70 – tych, opracowaliśmy kalendarz na 2014 rok, zorganizowaliśmy wystawę poświęconą historii sztuki w malarstwie, architekturze, stroju oraz rzeźbie, ponadto nasi uczniowie ubrani w stroje szlacheckie zatańczyli poloneza. W najbliższych miesiącach szkoły partnerskiej zorganizują warsztaty oraz konkurs kulinarny, a tradycyjne przepisy zostaną zebrane w formie jednej książki kulinarnej jako jeden z produktów projektu. Podczas wizyty na Litwie delegacje ze szkół partnerskich gościły w liceum ogólnokształcącym Siauliu Stasio Salkauskio. Realizując zadania przewidziane w harmonogramie projektu uczniowie uczestniczyli w warsztatach rękodzieła, zajęciach na orientacje w terenie, poznawali kulturę ludową, a także zwiedzili muzeum czekolady, gdzie mieli możliwość własnoręcznie przygotować słodycze. Natomiast nauczyciele uczestniczyli m.in. w Międzynarodowej Konferencji poświęconej „Zdrowemu Korzystaniu z Komputera i Zasobów Internetu”. Jedną z atrakcji wizyty było oficjalne spotkanie w Ratuszu Miejskim w Szawle, gdzie Pan Justinas Sartauskas Burmistrz miasta zapoznał gości z historią miasta i regionu. Kolejnym punktem przewidzianych dla gości była jednodniowa wizyta w stolicy Litwy – Wilnie. Nauczyciele i uczniowie bardzo chwalili program przygotowany przez stronę litewską i zgodnie stwierdzili, iż udział szkół w projekcie Comenius pozwala bardzo zbliżyć narody Europejskie.

December 2019