Atrakcyjny Tarnobrzeg

W piątek uczniowie technikum organizacji turystyki z klas I i II udali się na wycieczkę w celu poznania dwóch ważnych atrakcji turystycznych Tarnobrzega: Zamku Tarnowskich i Muzeum Siarki. W czasie trwania wycieczki uczniowie mogli zaobserwować pracę trzech przewodników muzealnych. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła historia rodu Tarnowskich, a przede wszystkim "Kolekcja Dzikowska", która cieszy się dużym powodzeniem (równolegle do naszej wycieczki w zamku przebywała wycieczka z Francji, którą oprowadzał przewodnik władający językiem francuskim).

Przewodnicy oprowadzający po zamku przedstawili historię Tarnowskich, ale nie było to dla młodzieży nudne ponieważ w umiejętny sposób ożywili informacje różnymi ciekawostkami, często humorystycznymi, które zachęcały do sięgnięcia po niektóre książki. Po wizycie w zamku odbył się wzdłuż ścieżki dydaktycznej spacer po Parku Krajobrazowym przy zamku, a następnie młodzież zwiedziła Muzeum Siarki, gdzie została zaprezentowana historia przemysłu siarkowego od średniowiecza do naszych czasów, wystawy stałe przedstawiające tradycje górnicze - stroje, ubiory robocze i ratownicze ,modele maszyn górniczych, a także bryły siarki z pobliskich kopalń. W tym muzeum przewodnik wykazał się ważną umiejętnością jaką jest dialog ze współczesnym turystą. Nawiązał nie tylko do geologii, ale także uwarunkowań ekonomicznych i społecznych. Młodzież angażowała się w rozmowę, a także zadawała liczne pytania. Była to więc cenna, praktyczna lekcja przewodnictwa turystycznego, związana być może z przyszłą pracą niektórych uczniów. Wszyscy uczniowie wykazali się podczas zwiedzania wysoką kulturą i zaangażowaniem, tak więc dali powód do dumy nauczycielkom im towarzyszącym: p.B.Nanek i p.A.Zbyrad.

December 2022