Arrow
Arrow
Slider

Od 19 do 25 maja czteroosobowa delegacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 składająca się z dwóch nauczycieli - Pani Joanny Pęczak oraz Piotra Gospodarczyka, a także dwóch uczennic z klasy 3 TIE – Magdaleny Siwiec oraz Aleksandry Korycińskiej uczestniczyła w spotkaniu projektowym INTERNETless w miejscowości Viana do Castelo w Portugalii.

Escola Secudnaria de Monserrate jest zespołem szkół średnich gdzie uczniowie mogą zdobyć ogólne wykształcenie ucząc się nauk przyrodniczych, ekonomicznych, humanistycznych lub rozwijać swoje zainteresowania artystyczne. Ponadto szkoła oferuje kierunki przygotowujące do pracy w takich zawodach technikalnych jak: elektromechanik, elektryk, budowlaniec, laborant, technik obsługi ruchu turystycznego oraz manager małego przedsiębiorstwa. Szkoła oferuje również kursy wieczorowe dla dorosłych. Przedstawiciele 7 krajów – Islandii, Włoch, Bułgarii, Litwy, Wysp Kanaryjskich, Turcji i Polski mieli okazję poznać siedzibę szkoły, która została znacznie rozbudowana dwa lata temu. Obecnie 1200 uczniów uczęszcza na zajęcia dzienne oraz ok. 600 dorosłych pobiera nauki wieczorowo. Podczas naszej wizyty portugalska młodzież i ich rówieśnicy z zagranicy uczestniczyli w warsztatach rękodzieła, podczas których przygotowywali tradycyjne ozdoby festiwalowe, wypiekali ciasto zgodnie z lokalną recepturą lub w pracowni ceramicznej wypalali płytki z wcześniej opracowanymi własnoręcznie projektami wzorów. Program wizyty był bardzo urozmaicony i oprócz prac związanych z organizacją i podsumowaniem działań projektowych młodzież i nauczyciele mieli okazję poznać historię oraz kulturę portugalską poprzez udział w wycieczkach krajoznawczych. Odwiedziliśmy Ponte de Lima - najstarszą wioskę w kraju, w której zachowany pozostał most z czasów Cesarstwa Rzymskiego oraz fragmenty murów obronnych. Ponadto mieliśmy okazję zwiedzić miasto Cerveira gdzie na wzgórzu znajduje się zabytkowy fort obronny. 22 maja uczestnicy projektu INTERNETless mieli możliwość zwiedzenia Porto – jednego z większych miast Portugalii słynącego z produkcji i handlu popularnego gatunku wina. Nasi gospodarze zorganizowali również wycieczkę z przewodnikiem po „Casa de Musica” – miejskiej filharmonii, „Lello’s Biblioteca” – uznawanej za jedną z najpiękniejszych czytelni na świecie oraz wielu zabytkach, np.: Wieży widokowej „Clerigos” lub dworca kolejowego z mozaikami „S. Bento”. W piątek 23 maja udaliśmy się do Santa Luzia - kościoła na wzgórzu, z którego można podziwiać piękną panoramę na Viana do Castelo i okolicę. Nasze ostatnie spotkanie projektowe również miało na celu dokonania pewnych ustaleń związanych z organizacją wizyty delegacji projektu INTERNETless we wrześniu w naszej szkole. Podczas naszej wizyty mogliśmy doświadczyć prawdziwej portugalskiej gościnności i mimo zmiennej pogody, atmosfera, ludzie oraz klimat miejsc, które poznaliśmy pozostawiły w nas niezapomniane wrażenia.

Translator

Polish Dutch English French German Italian Spanish Ukrainian

Polacy na Ukrainie

Slider

Partnerzy strategiczni

Slider

Wydarzenia

May 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 138

Wczoraj 303

Tygodniowo 1724

Miesięcznie 3631

Ogólnie 476395

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

LICEUM DYPLOMACJI

Slider

Stewardessy

Slider

Zagraniczne praktyki

Slider

Wspierają nas

Slider

Współpracują z nami

Slider

Realizowane projekty UE

Slider